17. Susret maturanata na Humcu

Na Humcu 9. travnja 2016. održan je 17. Susret maturanata. Na Susretu je sudjelovalo oko 2.200 maturanata predvođenih sa stotinjak njihovih vjeroučitelja i profesora. Sudjelovali su vjeroučenici s područja Zadarske nadbiskupije, Splitsko-makarske nadbiskupije, Šibenske i Dubrovačke biskupije.

Susret je započeo duhovnom pripravom za euharistijsko slavlje, čitanjem kraćih odlomaka iz papinske bule Lice milosrđa s pjevanjem duhovnih pjesama.  Maturanti su imali priliku pristupiti sakramentu pomirenja. Misno slavlje predvodio je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić, a sve nazočne na početku euharistijskog slavlja pozdravio je humački gvardijan fra Velimir Mandić, izrazivši dobrodošlicu i radost što je već sedmi put domaćin ovakvog susreta.

U svojoj se propovijedi biskup Uzinić obratio maturantima uspoređujući njihov život s vremenom u kojemu ima kiše, sunca i ružnih događaja. Oni koji su ukrcani na lađu života, idu prema svom konačnom cilju te se ne smiju zanositi trenutnim uspjesima, ali niti odustajati zbog neuspjeha. Ohrabrio ih je Isusovim riječima „Ja sam!“ – za vas, s vama, uvijek prisutan. Dotakao se riječi svetog Ivana Pavla II. potaknuvši ih da se ne boje, nego štoviše otvore vrata Kristu.

U nastavku je biskup Uzinić približio Isusa koji ništa ne oduzima, nego daje još više i bolje te pozvao maturante da ne nasjedaju na kušnju Zavodnika misleći kako je Bog opasan za njihov život, kako im Bog stalno želi nešto oduzimati, a ponajviše ono za čim svaki čovjek čezne, a to je sreća. Biskup je upitao  sve prisutne što je sreća te nastavio govoriti o istinskoj sreći i „surogat“ sreći kojoj, nažalost, mnogi nasjedaju. Valja razlikovati sreću od trenutnog zadovoljstva, što jest sastavni dio ljudskog života, ali ne i izvor istinske sreće. Žuditi samo za fizičkim zadovoljenjem ljudskih potreba, ili za nagonskim užitkom ili za srećom koju pruža novac i moć, karijera i uspjeh malo pomalo dovodi do sve veće potrebe, a sve manje do istinske sreće. Treba svoje snage usmjeriti prema višim razinama sreće koju nam daje darivanje i služenje drugima, u obitelji, u društvu i u Crkvi. Ostvarenja istinske sreće je Isusov put koji ništa ne oduzima, nego uvijek daje u obilju svoje ljubavi.

U nastavku euharistijskog slavlja učenici su prinijeli darove i izrekli molitve vjernika. Zbor učenika srednjih škola iz Imotskoga pod vodstvom vjeroučitelja  svojim je skladnim i jako dobro uvježbanim pjevanjem animirao euharistijsko slavlje.

Nakon misnog slavlja druženje maturanata nastavilo se u Mostaru i Međugorju. Dojmovi svih sudionika, unatoč kiši koja ih je pratila na Humcu i Mostaru, ostali su pozitivni i radosni.

Izvor: Ante Nimac, prof.

objavio: Ante Nimac   datum: 11. 4. 2016.