In memoriam: Umro je profesor Mioč

Umro je naš kolega, profesor Mladen Mioč koji je hrvatskom jeziku i književnosti podučavao generacije naših učenika ...

Jučer je preminuo poznati šibenski srednjoškolski profesor hrvatskoga jezika i književnosti, koji je svoj radni vijek završio u Ekonomskoj školi Šibenik, Mladen Mioč (1940. – 2018.).

Profesor Mioč, porijeklom Metkovićanin, bio je skroman, tih i povučen čovjek, no ipak je u mnoge generacije svojih učenika usadio ljubav prema hrvatskome jeziku i književnosti, a neke je toliko „zaljubio“ u književnost da su kasnije upisali studij kroatistike i nastavili njegovim stopama.

Generacije učenika zadivljeno su slušale zaustavljena daha kada bi profesor Mladen čitao poeziju i doživljavale svaki stih, a u razredu je vladala potpuna tišina. Strog, ozbiljan i korektan, profesor je imao visoke kriterije u ocjenjivanju pismenih uradaka, a učenici su ga voljeli i nastojali zadiviti, jer je samom svojom pojavom izazivao ogromno poštovanje. Isto tako, pronicljivi profesor Mioč znao je pravodobno i nenametljivo potaknuti svoje đake na kreativnost i usmjeriti ih na vrijednost vlastita talenta.

Iako se doimao strog i principijelan, u skladu s pravilima, njegovi učenici znali su da u njemu tinja duboka i postojana emocija, blagost i suosjećanje, a koje bi iskazivao u pravom trenutku, kao primjerice kad je s učenicima izbjeglicama za vrijeme Domovinskog rata na satu zapjevao Šantićevu Eminu.

Profesor Mladen Mioč među kolegama je bio poznat kao nastavnik „staroga kova“ i bio osobito cijenjen. Vijest o njegovoj smrti rastužila je sve koji su ga poznavali, ali ostaju lijepa sjećanja i vrednote koje je usadio u one koji ostaju.

S profesorom Mladenom posljednji put oprostit ćemo se 8. siječnja u 15.30 sati u Vodicama. Neka mu je laka zemlja i vječni mir!

U ime Županijskog vijeća profesora Hrvatskoga jezika Šibensko-kninske županije sjećanje je napisala profesorica Danijela Grubišić.

Vijest je objavljena na
(za vijest - klikni na banner)
Banner_Šibenski_portal

Izvor: Danijela Grubišić, prof.

objavio: Administrator   datum: 7. 1. 2018.