Prvi put na kazališnim daskama

Šibenski portal | 19.06.2016. | Učenice trećeg razreda Ekonomske škole Anđela Rončević, Iva Deljac, Josipa Peran, Ariana Mušćet, Lucija Jelovčić i njemačka volonterka u šibenskom Caritasu Maxi Wrigge, odigrat će sutra svoje prve uloge na daskama u zarebačkom kazalištu Trešnja.

Cure se sa svojim mentorima sastaju  jednom tjedno još od trećeg mjeseca, a rezultat kreativnog rada predstava je koja tematizira aktualne probleme mladih.

A mentoriraju ih Nina Živković, Smiljana Zorić i Stipe Šego iz udruge Ardura, a radionice se održavaju u suradnji s Udrugom za kreativni i socijalni rad još od 2009.

– Spremamo se za prvi nastup u kazalištu Trešnja s dramskom izedbom ‘I što još želiš čovječe?’.  Kroz sedam nepovezanih skečeva koje su cure same osmislile provlače se teme poput bulimije, anoreksije, taštine, nesigurnosti, muško ženskih odnosa, rastave roditelja, samopoštovanja, alkohola i droge.  Zanimljiva je i komunikacija među mladima, skraćenice kojima se koriste u dopisivanju, kao ‘nmg sad, stvrn?, dns, i još puno drugih – priča Nina.

Cure su same osmislile čitavu predstavu i dijaloge, a posebno je zanimljiva improvizacija na sceni.

– Ovo su radionice dramske pedagogije pa nije poanta da osmislimo tehnički savršenu izvedbu nego je važno da se prođe što veći raspon različitih uloga i osjećaja. Sve je improvizacija, tekst ne mora uvijek biti isti. Važno je da je svaka osoba uvijek u svom liku i da će reagirati kao taj lik. Nesigurna cura, recimo, ponašat će se uvijek nesigurno – objasnila je Nina.

Djevojke kažu da im improvizacija ne pada teško, a za slučaj ‘blokade’ smislile su rečenicu koja označava kraj.

– Kroz radionice smo same osmislile različite skečeve, odlučile se za najbolji i oko njega nadograđivale radnju – kaže Iva Deljac, a Anđela Rončević dodaje da su vježbale pamtomimu, kretanje po sceni kako bi osjetile prostor i  smišljale priče na zadane teme, što im je sve pomoglo da osmisle glavnu temu.

Kad se na jednom mjestu nađe mnogo kreativnih umova, svađe nisu rijetke, ali se cure nikad nisu posvađale.  Glume još od prvog razreda srednje škole, a preko razrednice Zrinke Brkić uključile su se u dramske radionice Ardure.

Koliko se djevojke dobro snalaze na sceni govori  i činjenica da glume i dečke.

– Anđela i Lucija to nevjerojatno dobro rade. Čudo! Imaju muški stav, hod, sve! Vrlo brzo su upale u ulogu, imaju to u sebi – hvali ih Stipe Šego.

Da šibenska publika ne ostane zakinuta za predstavu, cure će je nakon zagrebačke premijere izvesti i u Šibeniku. Sudeći po viđenom na jučerašnjoj probi u Narančastoj zgradi, jedva čekamo! Break a leg!

Izvor: Šibenski portal, Ivana Šimundić

objavio: Administrator   datum: 19. 5. 2016.