EU volonteri u našoj školi

30. svibnja 2019. | Francesco Lombardi, volonter iz udruge „Mladi u EU“, gostovao je kao izvorni govornik na satu talijanskog jezika u drugom i trećem razredu upravnih referenata Ekonomske škole Šibenik.

Tridesetogodišnji talijanski volonter iz udruge „Mladi u EU“ potječe iz mjesta Mondragone na obali Tirenskog mora a studij političkih znanosti, smjer javna uprava završio je u Napulju. U Šibeniku živi i radi kao voditelj volontera u udruzi "Mladi u EU" i bavi se pitanjima budućnosti Europske unije posvećujući  osobitu pažnju projektu „Erasmus“. Rodni grad Mondragone ga jako podsjeća na Šibenik po njegovom položaju na moru, brojnim utvrdama i po mentalitetu ljudi. Francesco je toliko zaljubljen u naš grad da želi potpisati i sljedeći ugovor za posao kad mu ovaj istekne a moglo bi se dogoditi da ostane u ovom gradu i do kraja života.

Učenicima II. e i III.e razreda Ekonomske škole predstavio se prezentacijom o Napulju - središtu pokrajine Kampanija, kojom prilikom je s tolikom ljubavlju govorio među ostalim o njegovoj povijesnoj jezgri najvećoj u Europi koju nalazimo na UNESCO-ovom popisu svjetske kulturne baštine te o prekrasnim zgradama napuljskog sveučilišta kao i o ezoteričnom aspektu grada.

Klikom na logo poosjetite web stranicu udruge „Mladi u EU“ i informirajte se.

Drugi dio njegovog predavanja odnosio se na program projekta „Erasmus“, uvjete za sudjelovanje te na direktan poziv našim učenicima da iskoriste ovu veliku životnu priliku kao učenici ili kao budući studenti. „To je prilika da putujete, upoznate mnoge ljude, steknete nova prijateljstva, usavršite svoj engleski i druge strane jezike, saznate nešto više o vašem zanimanju i iznad svega proširite svoje vidike na svim područjima života“, kazao je na kraju našim učenicima ovaj talijanski entuzijast i zaljubljenik u naš prekrasni grad.

Francesco Lombardi proširio je svoje vidike živeći kod nas već godinu i pol, tako što je naučio piti kavu dva sata (u Italiji se kava pije obično s nogu), jesti našu pizzu, iako mu se ne sviđa, uživati u tri godišnja doba u ovom „raju na zemlji“ i nositi se s pustom zimom za vrijeme juga ili bure, kada mu se čini da doslovno sam šeta Šibenikom.

Učenici drugih i trećih razreda upravnih referenata gostu su postavljali pitanja o njegovom doživljaju grada u svim aspektima, osobito zabave i sporta, o zabavi i sportu u Italiji te o njegovim sudjelovanjima na projektima „Erasmusa“ u cijeloj Europi. Zaključivši da su njegov govor razumjeli velikim dijelom i da su profitirali od slušanja jednog  mladog zanimljivog izvornog govornika ispratili su ga velikim pljeskom. Nadaju se budućoj suradnji sljedeće školske godine jer Francesco Lombardi po svoj prilici još nema namjeru napustiti Šibenik.

objavio: Zrinka Brkić   datum: 30. 5. 2019.