Nagrađen rad naše učenice Ive Mujan

Zaključen je natječaj "Moje ideje za bolju Europu" u organizaciji Ureda za informiranje Europskog parlamenta, namijenjen srednjoškolcima u dobi od 16 do 18 godina iz cijele Hrvatske. Bilo je to službeno prednatjecanje za sudjelovanje u programu Euroscola – simulaciji rada europskih zastupnika u Europskom parlamentu u Strasbourgu. Natječaj je bio otvoren od 17. rujna do 7. listopada 2014., a kako bi mogli sudjelovati u natječaju, hrvatski srednjoškolci morali su na evaluaciju poslati svoje autorske video-radove ili originalne plakate.

Europski parlament / Ured za informiranje u Republici Hrvatskoj

Iva Mujan, plakat

Rad Ive Mujan, Ekonomska škola Šibenik

Natječaj je bio otvoren od 17. rujna do 7. listopada 2014., a kako bi mogli sudjelovati u natječaju, hrvatski srednjoškolci morali su nam na evaluaciju poslati svoje autorske video-radove ili originalne plakate.

O najboljim radovima odlučivao je žiri u sastavu Vera Šutalo (načelnica Sektora za zajedničke poslove i programe, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta), Krešimir Čanić (predsjednik Hrvatskih urbanih mreža), Toni Milun (član Mreže popularizatora znanosti), Marko Boko (predsjednik Mreže mladih Hrvatske) i Violeta Staničić (voditeljica Ureda za informiranje Europskog parlamenta).

Na našu adresu pristigla je ukupno 101 prijava, a kako je i kvaliteta prijavljenih materijala bila impresivna, zadatak pred žirijem nije bio nimalo lak. Primili smo radove iz gotovo svih hrvatskih regija; najviše pojedinačnih prijava iz istih srednjih škola pristiglo je iz Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Osijeku (njih čak 10) te iz Graditeljske škole u Čakovcu (7 prijava). Čak 17 od 101 prijavljene škole već su osvajale naše kvote za odlazak u Strasbourg.

Tri kvote za putovanje u Europski parlament u Strasbourg prosincu 2014. za 2 mentora i 24 učenika iz svojih škola osvojili su:

Dalia Alić, Gornjogradska gimnazija, Zagreb

Jakov Sić, Gospodarska škola, Varaždin

Mislav Petričević, Srednja škola Đakovo.

Zbog dojmljivosti i ostalih pristiglih radova, žiri natjecanja odlučio je dodijeliti i dodatne dvije kvote; putovanje u Strasbourg početkom 2015. za 2 mentora i 24 učenika iz svojih škola tako su osvojili:

Lucija Ostrogović, Srednja škola "Hrvatski kralj Zvonimir", Krk

Kristina Kasap, 2. gimnazija Zagreb.

Osim putovanja u Strasbourg za navedenih pet pobjedničkih radova, radu Darka Jenekovića iz Gimnazije Karlovac žiri je odlučio dodijeliti psebnu nagradu: na poziv Ureda za informiranje Europskog parlamenta Gimnazija Karlovac bit će uključena u provedbu naših aktivnosti unutar Hrvatske.

Isto tako, žiri je odlučio o posebnoj nagradi za još tri uratka: radovi Ive Mujan iz Ekonomske škole Šibenik, Ive Vrabac iz Gimnazije Bjelovar i Leona Makaja iz 1. gimnazije Varaždin postat će tako sastavni dio vizualnog identiteta proslave Dana Europe 2015. godine u organizaciji Ureda za informiranje.

Sve pobjednike koji putuju u Strasbourg, kao i dobitnike posebnih nagrada, izravno ćemo kontaktirati i dodatno ih informirati o svim detaljima.

Radovi pristigli na natječaj objavljivat će se na Facebook stranici Ureda za informiranje: "lajkajte" ih i "šerajte". Na Twitteru ćete ih pronaći uz pomoć "hashtagova" #BetterEurope i #BetOnEurope.

Pozivamo sve srednjoškolce da se natječu i idući put i svojim nas radovima iznova zadive, a od srca čestitamo pobjednicima.

Izvor: http://www.europarl.hr/hr/programi_i_aktivnosti/euroscola/pobjednici.html

objavio: Diana Vodanović   datum: 22. 10. 2014.

Band "No Name"

Sara Škugor