Ovaj mjesec: 1940
Izvan učionice

Nastavnici na edukacijskoj radionici Aktivne metode za GOO

13. veljače 2016. | Danas je održana edukacijska radionica projekta Aktivne metode za građanski odgoj i obrazovanje koji ostvaruje Hrvatski centar za dramski odgoj (HCDO) uz financijsku potporu MZOS-a, u partnerstvu s OŠ Petra Krešimira IV. u Šibeniku.

Ova izvrsna radionica Aktivne metode za građanski odgoj i obrazovanje pod vodstvom gđe Snježane Čubrilo, profesorice hrvatskoga jezika u OŠ dr. Vinka Žganca u Zagrebu i dramske pedagoginje, zacijelo će pridonijeti nastavi svih sudionika radionice češćom uporabom participativnih i dramskih metoda, a posebno obradi tema građanskog odgoja i obrazovanja (GOO) koji se i ove školske godine obrađuje kao međupredmetno odgojno-obrazovno područje.

Radionički fokus bio je na usvajanju i produbljivanju dramskih igara, vježbi i tehnika za obradu GOO. Ove metode uvijek polaze od iskustva učenika: potiču ih na iskustveno i suradničko učenju te jaču uključenost u zajedničke aktivnosti.

Osim međusobne suradničke interakcije učenika i nastavnika tijekom procesa učenja i poučavanja, ovi dramsko-pedagoški postupci potiču odgovornost svake osobe u traženju i donošenju zajedničkih odluka te kritičko vrednovanje pojedinih odluka – rezultata odluka na svakoga individualno i na kolektivitete kojima pripadaju.

Završni dio radionice bio je posvećen izradi zadatka – planiranje i dramskopedagoška obrada neke teme (po izboru) iz područja građanskog odgoja i obrazovanja sa svim fazama artikulacije nastavnog sata.

Skenirani obrazac planiranja dramskopedagoške obrade tema GOO donosimo u prilogu ove vijesti.

Na kraju radionice svi sudionici dobili su priručnik grupe autorica pod nazivom "Zamisli, doživi, izrazi!" - Dramske metode u nastavi hrvatskoga jezika.

Ova edukacijska radionica imat će svoj nastavak u svibnju 2016 u Šibeniku. Bit će to evaluacija i prilika da sudionici prezentiraju svoj rad, tj. kako su u nastavi GOO iskoristili metode i znanja stečena na ovoj današnjoj radionici.

Kako je rečeno na kraju radionice, najzanimljivija iskustva i primijenjeni oblici rada bit će uključeni u elektronički priručnik za nastavu GOO koji će HCDO izraditi kao jedan od glavnih ciljeva ovog projekta Aktivne metode za građanski odgoj i obrazovanje.

Ostale fotografije s radionice i druženja možete pogledati u našoj GALERIJI.

Foto: Dina Vranković, Branimir Romac, Nada Bujas i Snježana Čubrilo

Izvor: ŽSV profesora hrvatskoga jezika Šibensko-kninske županije

objavio: Administrator   datum: 13. 2. 2016.