Vijesti iz knjižnice

I na koncu suradnje Marinkovićeva Glorija

Na koncu niza kazališnih izvedbi iz produkcije Hrvatskoga narodnoga kazališta Šibenik ("Pir malograđana", "Mačak Džingiskan", ''Gospođica Julija'') bila je Marinkovićeva ''Glorija'', kao kruna uspješnoj suradnji srednjih škola i HNK Šibenik u približavanju kazališta mladima koji su u velikom luku zbog kojekakvih razloga zaobilazili kazalište kao takvo.

Naime, ove kazališne sezone HNK Šibenik predstave iz vlastite produkcije, odmah nakon premijere prikazuje učenicima, u posebnim i učenicima prilagođenim terminima. Ovaj tjedan bilo je to uprizorenje “Glorije” Ranka Marinkovića, premijerno izvedeno u HNK Šibenik povodom autorovog 100. rođendana jer je riječ o jednom od najvećih hrvatskih književnika i dramskih pisaca.

HNK Šibenik, Glorija R. Marinkovića, Jakov Bilić i Franka Klarić

Foto: HNK Šibenik, Jakov Bilić (don Jere) i Franka Klarić (Glorija)

Tako su naši učenici drugih i trećih razreda 26. travnja 2013., u prilagođenom terminu, u 17.30 sati, gledali Marinkovićevu "Gloriju". Dojmovi učenika o ovoj inače maestralnoj predstavi su izuzetno pozitivni, tim više što im je Marinković na državnoj maturi, a gotovo svi glumci i redatelj predstave su Šibenčani, ujedno njihovi sugrađani prema kojima gaje neku bliskost. Redatelj predstave je Šibenčanin Zoran Mužić, a u predstavi su glumili: Siniša Popović, prvak drame HNK iz Zagreba, porijeklom je iz Šibenika, zatim Špiro Guberina,  Franka Klarić (Glorija), Jakov Bilić (don Jere), Mate Gulin, Anđelko Babačić, Jasminka Antić, a u glumačkoj ekipi bio je, kao gost, glumac Joško Ševo. Svi ostali su isto Šibenčani: scenograf Branko Lovrić Caparin, kosimografkinja Sara Lovrić Caparin, poznati orguljaš Pavao Mašić odabrao je glazbu, a Joško Bakula je bio zadužen za svjetlo.

HNK Šibenik, Glorija, Špiro Guberina i Franka Klarić

Foto: HNK Šibenik, Špiro Guberina i Franka Klarić

Foto: Nera Gojanović, ravnateljica HNK Šibenik

''Osim približavanja kazališta kroz odgoj mlade kazališne publike'', rekla je ravnateljica kazališta Nera Gojanović, ''osnovali smo i dramski studio koji vodi Pero Mioč. Ako prenošenjem svoga ogromnoga kazališnoga znanja i iskustva našim srednjoškolcima koji se uključe u tu kazališnu radionicu prenese samo jedna posto svoga umijeća, oni će biti itekako bogati.

To je istodobno i odgajanje kazališne publike, ali i očekivanje da iz dramske radionice izađu mladi ljudi koji će jednoga dana nositi repertoar ovog kazališta. Time bi bio zatvoreni krug i naše nastojanje da se šibensko kazalište do kraja profesionalizira.''

objavio: Administrator   datum: 29. 4. 2013.