Radno vrijeme knjižnice:

8 - 14h ; 14 - 20h

Voditelj djelatnosti školske knjižnice
Marko Lepur, prof. / mag. inf.

Vijesti iz knjižnice

Dan za kazalište

Šibensko kazalište, 15. studenoga 2013. - Učenici prvih i drugih razreda naše škole gledali su višestruko nagrađivanu predstavu "Škrtičina". Poznati Moliereov tekst Škrtac u adaptaciji Marijane Nola postaje Škrtičina. Adaptacija uz šibensku jezičnu lokalizaciju uključuje i kulturno-povijesnu lokalizaciju. Likovi uz crnička i dolačka imena imaju i ...

... one specifične karakterne crte domaćih ljudi uz neizbježne šibenske 'sovke i užance. Taj šibenski lokalni kolorit dodatno naglašava i sugerira scenografija Branka Lovrića Caparina.

prizor iz predstave

Smijehom učenika popraćene su brojne situacije zabune, komični obrati u radnji, duhoviti dijalozi i odnosi među likovima sve do momenta sretnog završetka kad svatko dobiva ono što je htio ili zaslužio. Sudeći prema ukupnim reakcijama, predstava se iznimno svidjela učenicima jer na satirički način donosi njima već poznatu priču o škrtom starcu koji pronalazi blago i opsjednuto ga skriva sumnjajući u sve i svakoga. Priču o starom škrtičini proslavio je već Plaut, rimski komediograf, u svojoj ''Aululariji''. Njome je nadahnuo najpoznatijeg francuskog komediografa Molièrea i našeg Držića za komediju ''Skup''.

Joško Ševo

Ovu predstava u produkciji Šibenskog kazališta i izvedbi šibenskog glumačkog ansambla predvodi Joško Ševo kao škrtac Mate Arpun. Još 2010. godine Ševo je za ovu ulogu nagrađen Nagradom hrvatskog glumišta za glavnu mušku ulogu, Nagradom za najboljeg glumca na 17. festivalu glumaca i Nagradom ''Fabijan Šovagović'' za najboljeg glumca na Danima satire.

U ostalim ulogama bili su: Mate Gulin kao Špiro Štrokalica,  Ivo Perkušić kao Kliste, Franka Klarić kao Žabeta, Jakov Bilić kao Valerije, Ana Grujica kao Marijana, Sergej Mioč kao Jere Panjkota, Danira Gović kao Veselka, Jasminka Antić kao Đuro Zlošilo, Anđelko Babačić kao Giustico Moltovechio i u ulozi njegovog pomoćnika Zvirle igrao je Jere Svračak.

Predstavu je režirao Zoran Mužić uz asistenciju Mateje Šarić, za scenografiju je zaslužan već spomenuti Branko Lovrić Caparin, a za kostimografiju Sara Lovrić Caparin. Glazbu u predstavi potpisuje Sanja Vrančić, a koreografiju Zorana Mihelčić.

prizor iz predstave

Ovom predstavom za učenike nastavljena je suradnja škole i Šibenskog kazališta s intencijom približavanju kazališta mladima koji su u velikom luku i zbog kojekakvih razloga zaobilazili kazalište kao takvo. U ime škole suradnju provodi i organizira školska knjižničarka Ljiljana Jelčić Brajković, mag. bibl.

Izvor: Nada Bujas, prof.

objavio: Administrator   datum: 17. 11. 2013.