Učenici Ekonomske škole Šibenik, junior ambasadori Europskog parlamenta, uz podršku koordinatora nastavnika Ivana Krnčevića i nastavnice Sare Sladoljev, proveli su inspirativnu i interaktivnu nastavnu jedinicu o utjecaju Europske unije (EU) na naš svakodnevni život. Koristeći inovativni obrazovni alat Europa@school, učenici su istražili kako zakonodavstvo i politike EU-a oblikuju različite aspekte našeg svakidašnjeg života.
Tijekom nastavne jedinice, učenici su se upoznali s brojnim primjerima kako EU doprinosi kvaliteti života svojih građana. Kroz interaktivne aktivnosti i rasprave, istaknuti su ključna područja u kojima se osjeća utjecaj EU-a, poput:
- Ukidanje naknada za Roaming – Od 2017. godine, građani EU-a mogu koristiti mobilne usluge bez dodatnih troškova prilikom putovanja unutar EU, što je znatno olakšalo komunikaciju.
- Dvogodišnje jamstvo za elektroničke uređaje – Zahvaljujući zakonodavstvu EU-a, potrošači imaju pravo na dvogodišnje jamstvo za elektroničke uređaje, što štiti prava potrošača
- Sigurnost proizvoda i CE označavanje – Svi proizvodi u EU moraju zadovoljavati stroge sigurnosne standarde, što osigurava da su proizvodi koje koristimo svakodnevno sigurni i pouzdani.
- Pravo na četiri tjedna plaćenog godišnjeg odmora – Direktiva EU-a garantira svim radnicima minimalno četiri tjedna plaćenog godišnjeg odmora, osiguravajući pravo na odmor i oporavak.
- Zabrana plastičnih predmeta za jednokratnu uporabu – U sklopu Europskog zelenog plana, EU je zabranila uporabu plastičnih predmeta za jednokratnu uporabu, pridonoseći zaštiti okoliša.
- Obnovljivi izvori energije – EU je postavila cilj da do 2030. godine najmanje 32 % energije dolazi iz obnovljivih izvora, što je važan korak u borbi protiv klimatskih promjena.
- Sigurnost hrane i zaštita potrošača – Uredba o općim propisima o hrani osigurava da sva hrana koja se prodaje u EU zadovoljava visoke sigurnosne standarde, štiteći zdravlje potrošača.
Korištenje obrazovnog alata Europa@school omogućilo je učenicima da kroz interaktivne metode učenja bolje razumiju kako EU funkcionira i kako njezine odluke utječu na njihov svakodnevni život. Ovaj alat pruža praktične primjere i konkretne informacije o radu EU-a, što ga čini idealnim za edukaciju mladih o važnosti europskih integracija.
Učenici Ekonomske škole Šibenik, kao junior ambasadori Europskog parlamenta, pokazali su kako mladi mogu biti aktivni sudionici u promicanju europskih vrijednosti i razumijevanju uloge EU-a u svakodnevnom životu. Kroz ovakve aktivnosti, mladi ne samo da stječu znanje o EU, već i postaju svjesni važnosti aktivnog sudjelovanja u demokratskim procesima.
Ova nastavna jedinica dio je šireg projekta EUROPE@SCHOOL, koji ima za cilj educirati mlade o Europskoj uniji i njezinom utjecaju na naš svakodnevni život.
Ekonomska škola Šibenik i njeni junior ambasadori nastavljaju biti primjer kako edukacija i aktivno sudjelovanje mladih mogu doprinijeti boljem razumijevanju i promicanju europskih vrijednosti.