Učenici Ekonomske škole Šibenik, junior ambasadori Europskog parlamenta, uz koordinatora nastavnika Ivana Krnčevića, proveli su inspirativni modul o medijskoj pismenosti pod nazivom „Nasjesti – ili ne?“ koji ima za cilj podići svijest o opasnostima dezinformacija i naučiti građane kako prepoznati lažne vijesti.
Učenici Ekonomske škole Šibenik, junior ambasadori Europskog parlamenta upoznali su se s dezinformacijama, koje uključuju lažne ili obmanjujuće informacije, koje su često namjerno širene kako bi zavarale javnost ili donijele financijsku korist. One mogu imati ozbiljne posljedice, uključujući širenje panike, ugrožavanje ljudskih života i destabilizaciju društva. Primjeri u prezentaciji uključivali su lažne vijesti o 5G mrežama koje su dovele do napada na telekomunikacijske tornjeve, kao i netočne savjete o liječenju COVID-19.
Prezentacijom je junior ambasadorima naglašeno da su dezinformacijama podložni svi, bez obzira na dob, spol ili obrazovanje. Lakše smo skloni vjerovati informacijama koje izazivaju snažne emocije, dolaze od osoba kojima vjerujemo ili su u skladu s našim postojećim uvjerenjima.
- Neki od korisnih savjeta koje su junior ambasadori imali priliku usvojiti uključuju:
- Provjeru izvora: Jesu li informacije objavljene na pouzdanim stranicama?
- Provjeru autora: Postoji li autor i ima li povijest pouzdanog novinarstva?
- Provjeru slika i videa: Jesu li slike autentične ili su možda izmanipulirane?
- Razmišljanje prije dijeljenja: Jesu li informacije previše dobre ili šokantne da bi bile istinite?
Ovaj edukativni modul naglašava važnost kritičkog razmišljanja i suradnje svih društvenih skupina u borbi protiv dezinformacija.