Obilježen Europski dan jezika, Dan prevoditelja i Tjedan talijanskog jezika u svijetu

3. listopada 2024. | Ekonomska škola Šibenik kao Škola ambasador Europskog parlamenta obilježila je danas Europski dan jezika, Dan prevoditelja i predstojeći Tjedan talijanskog jezika u svijetu. Manifestaciju su osmislili i organizirali učenici koji su uključeni u program Škole ambasadori Europskog parlamenta pod vodstvom nastavnika Ivana Krnčevića i Zrinke Brkić.

Ovom prigodom Škola je pozvala u posjet volonterke iz “Udruge mladih” Lauru La Gala i Nataliju Izabelu Szkudlarek koje uz pomoć Eurodesk Multiplikatora, organizacije za besplatno i relevantno informiranje o mobilnostima za mlade, već nekoliko godina djeluju u našem gradu i pomažu mladima da ostvare niz korisnih boravaka u zemljama Europske unije.

Učenici trećih i četvrtih razreda prisustvovali su prezentaciji Natalije Izabele Szkudlarek na temu mobilnosti mladih u EU na engleskom jeziku. Bilo je riječi o ciljevima, uvjetima, prijavama i troškovima boravka u zemljama Europske unije u sklopu raznih projekata poput Erasmusa+ ili Europskih snaga solidarnosti te o zapošljavanju ili volontiranju u individualnim aranžmanima. Učenici su pokazali interes za pružene informacije kao i dobro poznavanje engleskog jezika.

Radionicu na talijanskom jeziku s učenicima III. E i IV. E razreda te nekim zainteresiranim učenicima iz IV. D razreda provela je izvorna govornica Giovanna La Gala koja im je predstavila djeličak talijanske glazbe kroz uvodnu priču o festivalu u Sanremu. S učenicima je također analizirala pjesmu “Poesia senza veli” popularnog pjevača Ultima koji je 2018. pobijedio upravo na Sanremu u kategoriji mladih nada. Pjesma je prilagođena dobi učenika, izuzetno je emotivna, spot je prekrasan i čini se da su svi od ovoga imali korist i zadovoljstvo.

Preko velikog odmora na prvom katu volonterke su  pripremile vlastiti štand s promotivnim materijalima o “Youthpassu” te prijavama za stažiranje, volontiranje ili zaposlenje.

Vrijedno je spomenuti da su talijanske specijalitete pizzette, lasagne i tiramisu pripremile učenice naše Škole. Za snimanje i izradu kratkog videa o ovoj manifestaciji potrudili su se učenici “Dron lige 2.0” koja djeluje u sklopu učeničke zadruge Ekonomske škole.

objavio: Zrinka Brkić   datum: 3. 10. 2024.

« Listopad 2024 »