Trgovački sud izbliza

Da bi se približili svojim "klijentima", sudovi su odlučili organizirati Dan otvorenih trgovačkih sudova, a 29. listopada 2007. otvoren je bio i Trgovački sud u Šibeniku.

Trgovački sudovi su u poslovnim krugovima često okarakterizirani kao jedan od glavnih kočničara gospodarstva, a slična percepcija prevladava i u općoj javnosti. Da bi se približili svojim "klijentima", sudovi su odlučili organizirati Dan otvorenih trgovačkih sudova, a 29. listopada otvoren je bio i Trgovački sud u Šibeniku.

Riječ je o akciji na razini države organiziranoj radi što boljeg upoznavanja javnosti s radom i organizacijom unutar trgovačkih sudova u Hrvatskoj koji, smatraju u pravosuđu, trebaju postati što transparentniji. Prilika je to svim poduzetnicima i građanima, a time i učenicima naše škole da posjete sud koji se svrstava među najažurnije trgovačke sudove u Hrvatskoj.

U sklopu nastavnog programa iz poduzetništva i grupe pravnih predmeta, uz naše prof. A. Duvančić i L. Čavrak, uspjeli smo proširiti gradivo iz „prve ruke“ od predsjednika Trgovačkog suda u Šibeniku Josipa Livakovića i sudskog savjetnika Borivoja Mitrića. Saznali smo sve statističke i opće informacije o stanju upisa trgovačkih subjekata u sudski registar na području naše županije, iz kojih je vidljivo da je najviše društava sa ograničenom odgovornošću. Uvidom u sudski registar imali smo pristup svim informacijama o svakom trgovačkom društvu u Hrvatskoj, stoga smo za primjer zatražili izvadak o jednom društvu sa ograničenom odgovornošću iz naše županije iz kojega smo mogli vidjeti sve podatke o navedenom trgovačkom društvu; tvtku trg. društva, sjedište, cjelovitu djelatnost i sve promjene koje su nastajale u prošlosti vezane uz navedeno.

Sudski registar je javna knjiga u koju se upisuju podaci o pravnim osobama, prvenstveno trgovačkim društvima, ali i ustanovama, zadrugama, gospodarskim interesnim udruženjima, trgovcima pojedincima, te podružnicama inozemnih trgovačkih društava, prema Zakonu o Sudskom registru Republike Hrvatske.

Baza podataka je projektirana kao povijesna, što znači da svaki podatak jednom upisan u glavnu knjigu Sudskog registra zauvijek ostaje upisan u bazi podataka Sudskog registra, istovremeno omogućavajući ispis povijesnog izvatka sa svim podacima koji su o jednom subjektu ikada bili upisani. Također se vodi evidencija o ciklusu života svakog pojedinog upisa u Sudski registar, tj. kada je upis nastao, kada je sudac potpisao rješenje, kada je rješenje postalo pravomoćno, te eventualno kada je neki podatak prestao važiti.

Ustanova Trgovačkog suda se većini dojmila kao topla i uredna radna sredina pa su neki od učenika već izrazili želju za zapošljavanjem u Trgovačkom sudu nakon školovanja. Nadam se da će sudska vlast u Hrvatskoj i dalje napredovati za bolji život svih nas, tako i budućih ekonomista i poduzetnika.

Vidi Foto-galeriju>>>Album Trgovački sud izbliza

Izvor: Nikola Sladić, II. B

objavio: Nikola Sladić   datum: 29. 10. 2007.