5. ili 12. rujna???

Hoće li u našoj županiji nastava početi 5. ili 12. rujna  - ne zna se još! Naime ne zna se hoće li se odgovorni predomisliti jer do sada nisu (više pročitajte u nastavku ove vijesti, u članku iz ''Slobodne Dalmacije''), a meteorolozi kažu da je ovo najtopliji tjedan u sezoni... Ako početak šk. god. ne bude odgođen, onda dođite na nastavu 5. rujna 2011. u jutarnjoj smjeni - u 8:00. Slijedom toga ako početak bude 12. rujna, onda je nastava u popodnevnom turnusu, u 14:00 sati.

27.07.2011. | 19:01

ODGAĐANJE POČETKA ŠKOLSKE GODINE ISKORISTILE SAMO DVIJE JADRANSKE ŽUPANIJE
FLEKSIBILNI KALENDAR

Splitskim i zadarskim đacima duži praznici

Fleksibilniji kalendar u novoj školskoj godini, unatoč očeki-vanjima, nije doveo do ma-sovnog odgađanja početka školske godine u rujnu, osobito u jadranskim županijama. Po-micanje datuma početka nastave za tjedan dana zatra-žile su samo Splitsko-dalma-tinska i Zadarska županija, te Osnovna škola A. G. Matoša na Pagu u Ličko-senjskoj županiji - doznajemo u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.

Tako će najveći broj hrvatskih osnovnoškolaca i srednjoškolaca u klupe sjesti 5. rujna, a njihovi vršnjaci u ove dvije županije te na Pagu 12. rujna. Podsjetimo, novim je kalendarom osnivačima škola, prije svega županijama, ostavljena mogućnost da sami kroje datum početka nove školske godine te duljinu zimskih praznika, ovisno o specifičnostima svoje sredine.

Oni koji u školu krenu ranije, imat će čak tri tjedna zimskih praznika, što posebno ide naruku "skijašima" koji će na zimovanje prvi put moći u jeftinijim terminima iza Sveta tri kralja. Djeca ovih dviju županija i s Paga imat će samo dva tjedna zimskih praznika. Istarska, Primorsko-goranska, ostatak Ličko-senjske, Šibensko-kninska te Dubrovačko-neretvanska županija jadranske su županije koje nisu pokazale zanimanje za odgodu početka nastave, unatoč mogućim razlozima poput potreba turističke sezone, vrućina i slično. (istaknuo Admin)

To je posebno začudilo Borisa Žgombu, predsjednika Udruge hrvatskih putničkih agencija, koji su zajedno s Ministarstvom turizma radili na novom kalendaru: - Iznenađen sam ovim podacima, jer godinama postoji pritisak jadranskih županija da im se omogući pomicanje datuma početka nastave zbog potreba turističke sezone.

Svaka županija nabolje zna situaciju na svom području, pa ako su tako odabrali, onda je to valjda najbolje za njihove učenike - ocjenjuje Žgomba. Dodaje kako, unatoč slabom interesu, ovako fleksibilan kalendar treba zadržati. Emil Božikov, predsjednik Aktiva ravnatelja osnovnih škola Šibensko-kninske županije, pojašnjava zašto su na tom području odlučili ne odgađati novu školsku godinu.

Premalen pomak

- Početak nastave bilo je moguće pomaknuti samo za tjedan dana, pa smo zaključili kako je prvo polugodište ionako prekratko, pa ga nema smisla još skraćivati. Osim toga, pitanje je koliko će se vremenski uvjeti bitno razlikovati 5. od 12. rujna. Nama bi više odgovaralo da je ostavljena mogućnost pomicanja datuma završetka školske godine, ali on je fiksno utvrđen za 15. lipnja - ističe Božikov. Posve druga priča u susjednoj Zadarskoj županiji, gdje će školarci u ljetnim praznicima guštati tjedan dana dulje.

Iako su ondje osnovne škole u početku tražile da se u školu krene 5. rujna, a srednje su bile za termin tjedan dana kasnije, odlučeno je da će u školu 12. rujna ipak svi učenici. - U suradnji s Ministarstvom donijeli smo odluku da odgodimo početak nastave u osnovnim i srednjim školama, i to najviše zbog učenika srednjih škola koji rade preko ljeta, ali i radi mogućeg produžetka turističke sezone - obrazlaže Renata Vuksan, pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zadarske županije.

MARIJANA CVRTILA

objavio: Administrator   datum: 22. 8. 2011.

« Svibanj 2024 »