ACES projekt "You Complete Me"

Neobično običan, drukčiji i svoj - Stipe Petrina

U sklopu aces | Academy of Central European Schools | i provedbe međunarodnog trilateralnog projekta za 2013./2014. i ovogodišnje zadane teme Različitost, učenici II. E raz. imali su priliku pri Susretu s političarom čuti i naučiti više o društvenoj diskriminaciji, građanskoj neposlušnosti i hrabrost, prihvaćanju različitosti, potencijalnim trendovima razvoja Hrvatske i uloge mladih… Kakvi su dojmovi učenika i o čemu smo razgovarali s našim gostom Stipom Petrinom doznajte u nastavku..

Stipe Petrina''Stipe Petrina, načelnik Općine Primošten, imao je u srijedu, 13. studenoga 2013. gostovanje u Ekonomskoj školi Šibenik. Čovjek s dva lica, rekli bi neki - često buntovan, iz medija poznat po svojim neprimjerenim nastupima ovoga puta otkrio je svoju drugu stranu – iskrenu i brižnu.

Povijest Petrininog političkog djelovanja seže iz njegovih studentskih dana, no prvi veći istup u javnosti imao je 2001. godine kada na lokalnim izborima organizira Nezavisnu općinsku listu. 2005. godine ponovni izlazak na lokalne izbore gdje osvaja 80% mandata te postaje načelnik Općine Primošten. 2009. godine osvaja drugi mandat načelnika, te osniva Nezavisnu županijsku listu koja je osvojila 8 mandata i time postala druga najjača politička opcija u Šibensko-kninskoj županiji.

Susret s političaromUz otvorenost našeg gosta trema je jenjavala i pitanja su se postavljala bez ikakva straha i odgovarala bez ikakva oklijevanja ili dvoumljenja. Tako je bilo postavljeno pitanje o našoj budućnosti, budućnosti mladih. Odgovor je bio negativan, gotovo zastrašujući. Realnost nam je siva, ali je samo jedna stvar sivlja od nje – gospodarstvo. Upali smo u kolotečinu dugova, otplate istih novim zaduživanjem. Sve se čini kao mračni hodnik na kraju kojeg su vrata čvrsto zatvorena, kaže Petrina. Šibensko-kninska županija je u 23 godine izgubila 16 500 radnih mjesta, što znači gotovo 70000 gladnih usta. Jedini izlaz je znanje, zaključuje. Samo je ono roba koja će najviše kotirati na burzi rada. Do 26 godine života magistriraj, znaj barem 2 ili 3 strana jezika, imaj impresivan životopis. Budi netko. Sve je besmisleno ako mladost krene krivim smjerom – iskreno će Petrina.

Postoje dvije krajnosti u društvu, vlast i oporba. U Hrvatskoj ne postoji oporba nego druga vrsta čopora koja želi vlast, kaže primoštenski općinski načelnik te nastavlja, nemamo snagu riječi, društva, individualnosti.. Pokažite mi jednoga pojedinca koji je odlučio napraviti nešto dobroga (za promjenu) za Hrvatsku. Ne možete jer ne postoji. Nemamo tu građansku hrabrost da se okupimo i izborimo za svoja prava.

Svi misle da je lako biti u politici, no jedina prava stvar koja nije laka jest održati balans između posla i obitelji. U želji za što boljom stolicom za što većim stolom, obitelj je ta koja najviše ispašta, a ona je stup društva. Nedavno je u medijima istupio sa izjavom na sebi svojstven način: „Jadna je zemlja u kojoj je top tema tko će koga *ebavati!“ Novac koji je predviđen za provođenje referenduma uložio bi u zdravstvo i školstvo. Za buku o referendumu o braku i ćirilici kaže da je nepotrebna te da hrvatsko društvo ima puno većih problema od tih no da ih vješto skriva ispod saga zatucanosti, blago rečeno.

Ugodno druženje završilo je velikim pljeskom i zajedničkim fotografiranjem.

Nadamo se da će biti još ovakvih prilika za upoznavanje velikih ljudi iz naše male sredine koji će nam pokazati kako se isplati biti drukčiji, biti svoj.''

Za uvećanje klikni na fotografije.

Stipe Petrina s učenicima II. E razredaaces banner

Stipe Petina, načelnik Općine Primošten s učenicima II. E razreda
Ostale fotografije sa susreta pogledajte na ovom linku.

Izvor: Danijela Grubišić

objavio: Danijela Grubišić   datum: 13. 11. 2013.

Rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A  D  E  G  H  K  M  N  S  Š  T
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 14 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Potraži izraz: